ASSMANN WSW Components A-TB500-TB02
A-TB500-TB02 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TB02
Datasheet Download
A-TB500-TB02.pdf
Availability of A-TB500-TB02
QUANTITY
A-TB500-TB02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TB02
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TB02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage250V
Wire Gauge14-22 AWG
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TB02
Related LinksA-TB50, A-TB500-TB02 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TB02 Details Description
Related parts for A-TB500-TB02
VARISTOR 216V 25KA CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN SSL HDR 3POS 3.5MM SOLDER datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 500 OHM 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 63W datasheet.pdf