ASSMANN WSW Components A-TB500-TB15
A-TB500-TB15 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TB15
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TB15.pdf
Availability of A-TB500-TB15
QUANTITY
A-TB500-TB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TB15
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TB15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level15
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage250V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TB15
Related LinksA-TB50, A-TB500-TB15 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TB15 Details Description
Related parts for A-TB500-TB15
IDC CABLE - MKC24K/MC24M/MKC24K datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 1206 datasheet.pdf
PLUG INSIDE PLUNGER STND DPDT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HTSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.12A 103 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5.5A DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf