ASSMANN WSW Components A-TB500-TB15
A-TB500-TB15 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TB15
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TB15.pdf
Availability of A-TB500-TB15
QUANTITY
A-TB500-TB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TB15
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TB15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level15
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage250V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TB15
Related LinksA-TB50, A-TB500-TB15 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TB15 Details Description
Related parts for A-TB500-TB15
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 16K OHM 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 680K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM OVP OCP HV TO220 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 82MM datasheet.pdf
FRONT PROTECTION COVER FOR SF2B datasheet.pdf
SL 5.08/08/180B 3.2SN OR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf