ASSMANN WSW Components A-TB500-TD08
A-TB500-TD08 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TD08
Datasheet Download
A-TB500-TD08.pdf
Availability of A-TB500-TD08
QUANTITY
A-TB500-TD08 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TD08
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TD08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage250V
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TD08
Related LinksA-TB50, A-TB500-TD08 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TD08 Details Description
Related parts for A-TB500-TD08
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DGT LCD DVR 44-MQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.25A 82 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 128GBIT datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLASS II DESKTOP 24V 40W datasheet.pdf