ASSMANN WSW Components A-TB500-TD14
A-TB500-TD14 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TD14
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TD14.pdf
Availability of A-TB500-TD14
QUANTITY
A-TB500-TD14 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TD14
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TD14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage250V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TD14
Related LinksA-TB50, A-TB500-TD14 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TD14 Details Description
Related parts for A-TB500-TD14
IC TXRX RS232 5V ESD-PROT 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.2A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP INSERT FILTER GREEN datasheet.pdf
ADAPTER DVI ANALOG TO HD15F datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC FPGA 376 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 10.8MM datasheet.pdf