ASSMANN WSW Components A-TB500-TD20
A-TB500-TD20 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TD20
Datasheet Download
A-TB500-TD20.pdf
Availability of A-TB500-TD20
QUANTITY
A-TB500-TD20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TD20
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TD20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage250V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TD20
Related LinksA-TB50, A-TB500-TD20 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TD20 Details Description
Related parts for A-TB500-TD20
IDC CABLE - MDH36K/MC36F/X datasheet.pdf
BLADE PHIL SLOT SZ2/6MM 6.89" datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG CLEAR 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf