ASSMANN WSW Components A-TB500-TD23
A-TB500-TD23 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TD23
Datasheet Download
A-TB500-TD23.pdf
Availability of A-TB500-TD23
QUANTITY
A-TB500-TD23 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TD23
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TD23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level23
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage250V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TD23
Related LinksA-TB50, A-TB500-TD23 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TD23 Details Description
Related parts for A-TB500-TD23
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES 82K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf