ASSMANN WSW Components A-TB500-TD24
A-TB500-TD24 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TD24
Datasheet Download
A-TB500-TD24.pdf
Availability of A-TB500-TD24
QUANTITY
A-TB500-TD24 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TD24
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TD24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level24
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage250V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TD24
Related LinksA-TB50, A-TB500-TD24 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TD24 Details Description
Related parts for A-TB500-TD24
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.33K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf