ASSMANN WSW Components A-TB500-TG05
A-TB500-TG05 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TG05
Datasheet Download
A-TB500-TG05.pdf
Availability of A-TB500-TG05
QUANTITY
A-TB500-TG05 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TG05
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TG05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TG05
Related LinksA-TB50, A-TB500-TG05 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TG05 Details Description
Related parts for A-TB500-TG05
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 36V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
CONN UMC RCPT STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
LED 5MM QUAD SUP DIFF YLW PC MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V TSOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf