ASSMANN WSW Components A-TB500-TG11
A-TB500-TG11 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TG11
Datasheet Download
A-TB500-TG11.pdf
Availability of A-TB500-TG11
QUANTITY
A-TB500-TG11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TG11
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TG11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TG11
Related LinksA-TB50, A-TB500-TG11 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TG11 Details Description
Related parts for A-TB500-TG11
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 30 POS datasheet.pdf