ASSMANN WSW Components A-TB500-TG16
A-TB500-TG16 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TG16
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TG16.pdf
Availability of A-TB500-TG16
QUANTITY
A-TB500-TG16 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TG16
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TG16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TG16
Related LinksA-TB50, A-TB500-TG16 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TG16 Details Description
Related parts for A-TB500-TG16
RES 4.64K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 125MHZ 2A SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 55V 31A DPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W DL +/-12V OUT SIP8 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1.9A 490 MOHM TH datasheet.pdf
RES 169 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONV D/A 8BIT MICRO PWR TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
RES 22 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf