ASSMANN WSW Components A-TB500-TG19
A-TB500-TG19 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TG19
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TG19.pdf
Availability of A-TB500-TG19
QUANTITY
A-TB500-TG19 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TG19
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TG19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level19
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TG19
Related LinksA-TB50, A-TB500-TG19 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TG19 Details Description
Related parts for A-TB500-TG19
CONN ACC MARKER STRIP PREPRINT datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 1.26MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CONN ASSY RECPT TINMAN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE STD REC 300A DO-9 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 OLIVE datasheet.pdf
CTV 61C 61#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
LJT 24C 22#22D 2#8(COAX) PIN datasheet.pdf
Virte -E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf