ASSMANN WSW Components A-TB500-TI05
A-TB500-TI05 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TI05
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TI05.pdf
Availability of A-TB500-TI05
QUANTITY
A-TB500-TI05 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TI05
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TI05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TI05
Related LinksA-TB50, A-TB500-TI05 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TI05 Details Description
Related parts for A-TB500-TI05
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
KWIK STRAP BLUE 1/2 X 8" datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 193MA 1.2 OHM datasheet.pdf