ASSMANN WSW Components A-TB500-TJ03
A-TB500-TJ03 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TJ03
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TJ03.pdf
Availability of A-TB500-TJ03
QUANTITY
A-TB500-TJ03 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TJ03
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TJ03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL150V
Wire Gauge or Range - AWG16-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TJ03
Related LinksA-TB50, A-TB500-TJ03 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TJ03 Details Description
Related parts for A-TB500-TJ03
WI-ME 8MB SDRAM 4MB FLASH 10 PAK datasheet.pdf
GDT 600V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 264 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 48V 0.25A datasheet.pdf