ASSMANN WSW Components A-TB500-TJ19
A-TB500-TJ19 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TJ19
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB500-TJ19.pdf
Availability of A-TB500-TJ19
QUANTITY
A-TB500-TJ19 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TJ19
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TJ19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Positions Per Level19
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL150V
Wire Gauge or Range - AWG16-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TJ19
Related LinksA-TB50, A-TB500-TJ19 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TJ19 Details Description
Related parts for A-TB500-TJ19
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC OFFLINE CONV PWM OVP OCP 7DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.28K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT DL TIN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 60"W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf