ASSMANN WSW Components A-TB500-TJ24
A-TB500-TJ24 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TJ24
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB500-TJ24.pdf
Availability of A-TB500-TJ24
QUANTITY
A-TB500-TJ24 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TJ24
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TJ24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Positions Per Level24
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL150V
Wire Gauge or Range - AWG16-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TJ24
Related LinksA-TB50, A-TB500-TJ24 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TJ24 Details Description
Related parts for A-TB500-TJ24
CAP TANT 100UF 4V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR datasheet.pdf
RES 34 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 15W DIN datasheet.pdf
TV 128C 128#22D SKT PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.22UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf