ASSMANN WSW Components A-TB500-TL05SB
A-TB500-TL05SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TL05SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TL05SB.pdf
Availability of A-TB500-TL05SB
QUANTITY
A-TB500-TL05SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TL05SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TL05SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingPhosphor Bronze
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TL05SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-TL05SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TL05SB Details Description
Related parts for A-TB500-TL05SB
IDC CABLE - ASC16G/AE16G/ASC16G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A D2PAK datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 35V T/H datasheet.pdf
CABLE CAT6 W/BOOT 3' GREY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf