ASSMANN WSW Components A-TB500-TL08SB
A-TB500-TL08SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TL08SB
Datasheet Download
A-TB500-TL08SB.pdf
Availability of A-TB500-TL08SB
QUANTITY
A-TB500-TL08SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TL08SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TL08SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingPhosphor Bronze
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TL08SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-TL08SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TL08SB Details Description
Related parts for A-TB500-TL08SB
IC REG LDO 5V 1A 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.8A 28 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
101-LOK TRIO TEK MALE HORIZONTAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf