ASSMANN WSW Components A-TB500-TL16SB
A-TB500-TL16SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TL16SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TL16SB.pdf
Availability of A-TB500-TL16SB
QUANTITY
A-TB500-TL16SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TL16SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TL16SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingPhosphor Bronze
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TL16SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-TL16SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TL16SB Details Description
Related parts for A-TB500-TL16SB
ROUND STANDOFF 4-40 BRASS 1/8" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC AUDIO SYS DGTL 2.1CH PWRSSO36 datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 SILVER datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 84POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.01A 22 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf