ASSMANN WSW Components A-TB500-TO04
A-TB500-TO04 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TO04
Datasheet Download
A-TB500-TO04.pdf
Availability of A-TB500-TO04
QUANTITY
A-TB500-TO04 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TO04
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TO04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TO04
Related LinksA-TB50, A-TB500-TO04 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TO04 Details Description
Related parts for A-TB500-TO04
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 50MA/0.5A 20SO datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf