ASSMANN WSW Components A-TB500-TQ02SB
A-TB500-TQ02SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TQ02SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TQ02SB.pdf
Availability of A-TB500-TQ02SB
QUANTITY
A-TB500-TQ02SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TQ02SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TQ02SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TQ02SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-TQ02SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TQ02SB Details Description
Related parts for A-TB500-TQ02SB
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER PHD TOP 22POS 2MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 15A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY OS 1KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SELF RETAINING SCREW GRMT NAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
GIGABIT XFORMER/CMC/SHUNT MOD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
ATTENUATOR 3.5 DB DC 18GHZ datasheet.pdf