ASSMANN WSW Components A-TB500-TR07H
A-TB500-TR07H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TR07H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TR07H.pdf
Availability of A-TB500-TR07H
QUANTITY
A-TB500-TR07H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TR07H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TR07H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TR07H
Related LinksA-TB50, A-TB500-TR07H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TR07H Details Description
Related parts for A-TB500-TR07H
CONN RECEPT 8POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A TO220-3 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AFU25B/AE25G/AFU25B datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QUAD 14SSOP datasheet.pdf
RES SMD 75.9K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 184V 12KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7T 1206 datasheet.pdf
SIZE 22, SOCKET JUNCTION MODULE, datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X60MM 12VDC datasheet.pdf