ASSMANN WSW Components A-TB500-TR07V
A-TB500-TR07V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TR07V
Datasheet Download
A-TB500-TR07V.pdf
Availability of A-TB500-TR07V
QUANTITY
A-TB500-TR07V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TR07V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TR07V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TR07V
Related LinksA-TB50, A-TB500-TR07V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TR07V Details Description
Related parts for A-TB500-TR07V
LEAD CAR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN DIN MALE 48CKT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.65A 38 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RES 51 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 16POS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.36A 10 MOHM TH datasheet.pdf