ASSMANN WSW Components A-TB500-TR08V
A-TB500-TR08V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TR08V
Datasheet Download
A-TB500-TR08V.pdf
Availability of A-TB500-TR08V
QUANTITY
A-TB500-TR08V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TR08V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TR08V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TR08V
Related LinksA-TB50, A-TB500-TR08V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TR08V Details Description
Related parts for A-TB500-TR08V
RELAY OPTO AC/DC 80V 120MA 8-SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf