ASSMANN WSW Components A-TB500-TR24V
A-TB500-TR24V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TR24V
Datasheet Download
A-TB500-TR24V.pdf
Availability of A-TB500-TR24V
QUANTITY
A-TB500-TR24V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TR24V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TR24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level24
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TR24V
Related LinksA-TB50, A-TB500-TR24V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TR24V Details Description
Related parts for A-TB500-TR24V
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
PIGTAIL SM LDS SCAPC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 40A POWER33 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 800K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MALE DCODE FIELD ATTACH CONN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf