ASSMANN WSW Components A-TB500-V303L
A-TB500-V303L picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-V303L
Datasheet Download
A-TB500-V303L.pdf
Availability of A-TB500-V303L
QUANTITY
A-TB500-V303L Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-V303L
Internal Part NumberEIS-A-TB500-V303L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal and Vertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-V303L
Related LinksA-TB50, A-TB500-V303L Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-V303L Details Description
Related parts for A-TB500-V303L
RELAY SSR 1A DC SIP 9V datasheet.pdf
CONN HEADER XA 12POS 2.5MM TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
ICL 16 OHM 15% 2A 13MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS TIN 1MM SMD datasheet.pdf
PAC-S300-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf