ASSMANN WSW Components A-TB500-VG05SB
A-TB500-VG05SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VG05SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-VG05SB.pdf
Availability of A-TB500-VG05SB
QUANTITY
A-TB500-VG05SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VG05SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VG05SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions5
Positions Per Level5
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VG05SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-VG05SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VG05SB Details Description
Related parts for A-TB500-VG05SB
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO CLOCKED 64X36X2 120QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.49M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf