ASSMANN WSW Components A-TB500-VI04H
A-TB500-VI04H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VI04H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-VI04H.pdf
Availability of A-TB500-VI04H
QUANTITY
A-TB500-VI04H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VI04H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VI04H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VI04H
Related LinksA-TB50, A-TB500-VI04H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VI04H Details Description
Related parts for A-TB500-VI04H
END PLATE EP 2 SAKG 46 HP/TF/GE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 12-24V PNL MT datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU PSOC 8K FLASH 28-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CARD GUIDE FR 3.5X0.078" RUST datasheet.pdf
CABLE .085 N TYPE PLUG-PLUG 5" datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf