ASSMANN WSW Components A-TB500-VI04V
A-TB500-VI04V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VI04V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-VI04V.pdf
Availability of A-TB500-VI04V
QUANTITY
A-TB500-VI04V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VI04V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VI04V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VI04V
Related LinksA-TB50, A-TB500-VI04V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VI04V Details Description
Related parts for A-TB500-VI04V
IC OPAMP GP 1.4MHZ TO220-11 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A SOT323 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 20BIT N-INV 56SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf