ASSMANN WSW Components A-TB500-VI05H
A-TB500-VI05H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VI05H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-VI05H.pdf
Availability of A-TB500-VI05H
QUANTITY
A-TB500-VI05H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VI05H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VI05H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)