ASSMANN WSW Components A-TB500-VI08H
A-TB500-VI08H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VI08H
Datasheet Download
A-TB500-VI08H.pdf
Availability of A-TB500-VI08H
QUANTITY
A-TB500-VI08H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VI08H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VI08H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VI08H
Related LinksA-TB50, A-TB500-VI08H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VI08H Details Description
Related parts for A-TB500-VI08H
CARDEDGE 48POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
25' GFCI W/DUAL DPLX 15AMP120VAC datasheet.pdf
DUAL MINI-BANANA JACK RED datasheet.pdf
2.8MM PN HSG PBT 6CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RELAY SAFETY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
F3SJ-A0485P20 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 3S, 110VAC datasheet.pdf