ASSMANN WSW Components A-TB500-VI08V
A-TB500-VI08V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VI08V
Datasheet Download
A-TB500-VI08V.pdf
Availability of A-TB500-VI08V
QUANTITY
A-TB500-VI08V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VI08V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VI08V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VI08V
Related LinksA-TB50, A-TB500-VI08V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VI08V Details Description
Related parts for A-TB500-VI08V
FUSE GLASS 16A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CARDEDGE 48POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
RES 249K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf