ASSMANN WSW Components A-TB500-VI16V
A-TB500-VI16V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VI16V
Datasheet Download
A-TB500-VI16V.pdf
Availability of A-TB500-VI16V
QUANTITY
A-TB500-VI16V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VI16V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VI16V
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VI16V
Related LinksA-TB50, A-TB500-VI16V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VI16V Details Description
Related parts for A-TB500-VI16V
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMA datasheet.pdf
FUSE MOD 700A 1000V BLADE datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
RES 475K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BLZ 5.00/22/90F SN OR datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 405MA 2.65 OHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf