ASSMANN WSW Components A-TB500-VJ20V
A-TB500-VJ20V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VJ20V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-VJ20V.pdf
Availability of A-TB500-VJ20V
QUANTITY
A-TB500-VJ20V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VJ20V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VJ20V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VJ20V
Related LinksA-TB50, A-TB500-VJ20V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VJ20V Details Description
Related parts for A-TB500-VJ20V
COUNTER LCD 8 CHAR 3V PANEL MT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 12POS .050" SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 18PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf