ASSMANN WSW Components A-TB500-VJ20V
A-TB500-VJ20V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VJ20V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-VJ20V.pdf
Availability of A-TB500-VJ20V
QUANTITY
A-TB500-VJ20V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VJ20V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VJ20V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VJ20V
Related LinksA-TB50, A-TB500-VJ20V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VJ20V Details Description
Related parts for A-TB500-VJ20V
RELAY RF SPDT 10MA 6V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
.110 DBL TAB 1 HOLE 45/45 SLANT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf