ASSMANN WSW Components A-TB500-VJ22H
A-TB500-VJ22H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VJ22H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB500-VJ22H.pdf
Availability of A-TB500-VJ22H
QUANTITY
A-TB500-VJ22H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VJ22H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VJ22H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level22
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VJ22H
Related LinksA-TB50, A-TB500-VJ22H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VJ22H Details Description
Related parts for A-TB500-VJ22H
IC ADC 16BIT LC2MOS MONO 28-SSOP datasheet.pdf
IC ADC 2CH 20BIT MICRPWR 10-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CLEAN CUT 1 1/2" BLACK 50' datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 100 OHM 12W datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 470MA 120 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 50A TO220AB datasheet.pdf