ASSMANN WSW Components A-TB500-VJ24H
A-TB500-VJ24H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VJ24H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB500-VJ24H.pdf
Availability of A-TB500-VJ24H
QUANTITY
A-TB500-VJ24H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VJ24H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VJ24H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level24
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VJ24H
Related LinksA-TB50, A-TB500-VJ24H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VJ24H Details Description
Related parts for A-TB500-VJ24H
RES SMD 511 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
L-N-L KIT 2X4 W/O PV'S datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 175MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
SR BTS PC BRS CS 4 ASY CH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CONN MALE M12 datasheet.pdf
26POS M HD CRIMP BODY 4-40 datasheet.pdf