ASSMANN WSW Components A-TB500-VK02
A-TB500-VK02 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VK02
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB500-VK02.pdf
Availability of A-TB500-VK02
QUANTITY
A-TB500-VK02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VK02
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VK02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation45°
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VK02
Related LinksA-TB50, A-TB500-VK02 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VK02 Details Description
Related parts for A-TB500-VK02
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
THERMAL GREASE 30CC TGREASE 1500 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 28 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 768 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf