ASSMANN WSW Components A-TB500-VY08
A-TB500-VY08 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VY08
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB500-VY08.pdf
Availability of A-TB500-VY08
QUANTITY
A-TB500-VY08 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VY08
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VY08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VY08
Related LinksA-TB50, A-TB500-VY08 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VY08 Details Description
Related parts for A-TB500-VY08
IC OPAMP GP 5MHZ 8DMP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B M25 datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf