ASSMANN WSW Components A-TB508-HA14V
A-TB508-HA14V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-HA14V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB508-HA14V.pdf
Availability of A-TB508-HA14V
QUANTITY
A-TB508-HA14V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-HA14V
Internal Part NumberEIS-A-TB508-HA14V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side), Lever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-HA14V
Related LinksA-TB50, A-TB508-HA14V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-HA14V Details Description
Related parts for A-TB508-HA14V
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 30mA, 80mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
DIODE SILICON PIN SOD-882T datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf