ASSMANN WSW Components A-TB508-HA19V
A-TB508-HA19V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-HA19V
Datasheet Download
A-TB508-HA19V.pdf
Availability of A-TB508-HA19V
QUANTITY
A-TB508-HA19V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-HA19V
Internal Part NumberEIS-A-TB508-HA19V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level19
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side), Lever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-HA19V
Related LinksA-TB50, A-TB508-HA19V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-HA19V Details Description
Related parts for A-TB508-HA19V
LED AMBER T1 RT ANG 5V LC PCB datasheet.pdf
IC GATE CML UNIV I/O TERM 16MLF datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
MODULE DDR-400 512MB 184-DIMM datasheet.pdf
KIT DEV ZOOM OMAP35X TORPEDO datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 10W datasheet.pdf
I/O PANEL 1RU 16 F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf