ASSMANN WSW Components A-TB508-HG07
A-TB508-HG07 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-HG07
Datasheet Download
A-TB508-HG07.pdf
Availability of A-TB508-HG07
QUANTITY
A-TB508-HG07 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-HG07
Internal Part NumberEIS-A-TB508-HG07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-HG07
Related LinksA-TB50, A-TB508-HG07 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-HG07 Details Description
Related parts for A-TB508-HG07
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
ICL 75 OHM 25% 4A 20MM datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24DIP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 10V 2917 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
FILTER SAW 315.00MHZ SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 5/8 BK 25' datasheet.pdf
SL 5.08HC/12/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
SAFETY MAT 800X1500MM datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SSD M2 SATA 42MM 32GB PE SLC COM datasheet.pdf