ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ02CV
A-TB508-OQ02CV picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-OQ02CV
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-OQ02CV.pdf
Availability of A-TB508-OQ02CV
QUANTITY
A-TB508-OQ02CV Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-OQ02CV
Internal Part NumberEIS-A-TB508-OQ02CV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-OQ02CV
Related LinksA-TB508, A-TB508-OQ02CV Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-OQ02CV Details Description
Related parts for A-TB508-OQ02CV
CONN HEADER 40POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC ADH WHITE 3" datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SER 38K 20PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf