ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ17CH
A-TB508-OQ17CH picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-OQ17CH
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-OQ17CH.pdf
Availability of A-TB508-OQ17CH
QUANTITY
A-TB508-OQ17CH Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-OQ17CH
Internal Part NumberEIS-A-TB508-OQ17CH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions17
Positions Per Level17
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-OQ17CH
Related LinksA-TB508, A-TB508-OQ17CH Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-OQ17CH Details Description
Related parts for A-TB508-OQ17CH
CONN RECEPT 2POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 400MW ALF2 datasheet.pdf
POWER ELEMENT SHANK M8 25PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HAR-BUS HM SPACER BLOCK 44 MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.05W CST3 datasheet.pdf