ASSMANN WSW Components A-TB508-T203SB
A-TB508-T203SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-T203SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-T203SB.pdf
Availability of A-TB508-T203SB
QUANTITY
A-TB508-T203SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-T203SB
Internal Part NumberEIS-A-TB508-T203SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-T203SB
Related LinksA-TB508, A-TB508-T203SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-T203SB Details Description
Related parts for A-TB508-T203SB
IC AMP ADAPTIV VAR SENSOR 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SINE WAVE PC datasheet.pdf
FILTER PERFORM MED W/CHOKE 3A datasheet.pdf
SWITCH SPST 2 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100' datasheet.pdf
IC CPLD 400MC 15NS 240RQFP datasheet.pdf
RES 220 OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf