ASSMANN WSW Components A-TB508-T216SB
A-TB508-T216SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-T216SB
Datasheet Download
A-TB508-T216SB.pdf
Availability of A-TB508-T216SB
QUANTITY
A-TB508-T216SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-T216SB
Internal Part NumberEIS-A-TB508-T216SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)