ASSMANN WSW Components A-TB508-T924
A-TB508-T924 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-T924
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-T924.pdf
Availability of A-TB508-T924
QUANTITY
A-TB508-T924 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-T924
Internal Part NumberEIS-A-TB508-T924
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level24
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.36 Nm (3.2 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-T924
Related LinksA-TB50, A-TB508-T924 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-T924 Details Description
Related parts for A-TB508-T924
REG SW 8V 2A SMD datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ABT OCT TRANSP LATCH 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
FZ LITE CONTR 2 CAMERA NPN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X8R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 STR datasheet.pdf