ASSMANN WSW Components A-TB508-TJ03
A-TB508-TJ03 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-TJ03
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB508-TJ03.pdf
Availability of A-TB508-TJ03
QUANTITY
A-TB508-TJ03 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-TJ03
Internal Part NumberEIS-A-TB508-TJ03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL150V
Wire Gauge or Range - AWG16-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-TJ03
Related LinksA-TB50, A-TB508-TJ03 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-TJ03 Details Description
Related parts for A-TB508-TJ03
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
SWITCH KNOB PLAIN 0.27" BLACK datasheet.pdf
PANEL METAL 14.25X10.43X.06" NBX datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2K OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf
ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf