ASSMANN WSW Components A-TB508-TJ04D
A-TB508-TJ04D picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-TJ04D
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB508-TJ04D.pdf
Availability of A-TB508-TJ04D
QUANTITY
A-TB508-TJ04D Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-TJ04D
Internal Part NumberEIS-A-TB508-TJ04D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Positions Per Level4
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-TJ04D
Related LinksA-TB50, A-TB508-TJ04D Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-TJ04D Details Description
Related parts for A-TB508-TJ04D
RES SMD 1.96K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.6KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 175A 600V 3POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
BUZZER 48-120VDC/AC 85-95DB PNL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf