ASSMANN WSW Components A-TB508-TJ17
A-TB508-TJ17 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-TJ17
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB508-TJ17.pdf
Availability of A-TB508-TJ17
QUANTITY
A-TB508-TJ17 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-TJ17
Internal Part NumberEIS-A-TB508-TJ17
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Positions Per Level17
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL150V
Wire Gauge or Range - AWG16-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-TJ17
Related LinksA-TB50, A-TB508-TJ17 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-TJ17 Details Description
Related parts for A-TB508-TJ17
RES SMD 158 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 12/5 MC datasheet.pdf
IC MONITOR PMBUS 16CH V/I TQFN datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 15DB 10MW datasheet.pdf
CONN FEMALE 16POS CONTACT INSERT datasheet.pdf